Ile powinien mieć odstęp między tralkami balustrady?

Według wielu osób, do w najwyższym stopniu dekoracyjnych elementów schodów należy balustrada. Niestety wybór najwłaściwszego rozwiązania oraz surowców, jakie miałyby być wykorzystane nie jest tak prosty.

Muszą być one przecież dostosowane do wyglądu domu, przede wszystkim jeżeli schody są również w pokoju dziennym.
Jeśli barierki będą odpowiednio wybrane, będą posiadały wpływ nie tylko na wygląd, lecz również zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodziłoby o stronę wizualną, muszą one współgrać z wystrojem, jaki jest zachowany w pomieszczeniu. Jednak dobierając rodzaj balustrady, musimy również pamiętać o wygodzie. Zależnie od jej rodzaju, balustrada może sprawić, że schody będą wyłącznie częścią tła lub wręcz przeciwnie – sprawią, że schody (piękne schody ażurowe metalowe) będą głównym elementem wystroju. Jeżeli chodziłoby o balustrady wewnętrzne, na rynku istnieje bardzo duża paleta zarówno surowców, jak i ta odnośnie wzornictwa. Zasadniczo barierami mogą być wyłącznie pomysłowość projektanta i przeznaczany na ten cel budżet. Według specjalistów najbezpieczniejsza balustrada powinna mieć ok. 90 centymetrów wysokości, a jeżeli ma ona pionowe elementy, odstęp pomiędzy nimi nie może być mniejszy niż 12 cm. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim wtedy, gdy w domu przebywają małe dzieci.
Łącznik balkonowy Isokorb XT

Autor: Schöck Sp. z o.o.
Źródło: Schöck Sp. z o.o.
balustrady

Autor: Soudal Sp. z o.o.
Źródło: www.soudal.pl
Jeżeli z kolei chodziłoby o poręcz, czyli inaczej mówiąc podchwyt, powinna posiadać ona ok. 7 centymetrów szerokości. Wszystkie wspomniane wyżej wymiary sprawiają, że taka balustrada będzie w większym stopniu atrakcyjna wizualnie, lecz w mniejszym stopniu wygodna w bieżącym użyciu.

W nowoczesnych domach o wiele częściej wykorzystywane są balustrady wyprodukowane przy pomocy stali oraz szkła, natomiast w tych bardziej tradycyjnych wnętrzach króluje naturalnie drewno i ew. żeliwo.