Gruntowe pompy ciepła – bezpieczne dla środowiska, innowacyjne i sprawne urządzenie do ocieplenia własnego domu.

Wybór ogrzewania domu nie zalicza się do prostych działań. Każdy, kto wznosi dom głowi się, jaki typ ogrzewania zastosować, aby było produktywne i relatywnie tanie. Wybór na rynku jest spory i niezaprzeczalnie każdy wybierze coś dla siebie i własnego domu. Aczkolwiek, by to zrobić powinno dobrze się namyślić, poprzeglądać różne możliwości i wyłonić tą adekwatną dla własnego domu.

Różne sposoby na ocieplenie domu

pompa ciepła

Autor: NATEO
Źródło: NATEO
Jedną z propozycji ogrzewania domu są pompy ciepła, czyli przyrządy, eksploatujące energię cieplną, która nagromadziła się w naturalnym środowisku. Dzieli się je na trzy typy: wodne, powietrzne oraz gruntowe. W szerokości geograficznej, w jakiej mieści się Polska najbardziej użytecznym rozstrzygnięciem są gruntowe pompy ciepła, ponieważ przez okrągły rok ciepłota ziemi jest stała. Za pomocą odwiertów w glebie montuje się dolne źródło ciepła tymczasem instalacja górnego źródła ciepła ma miejsce już w domu. Ich działanie opiera się na przetłoczeniu ciepła z obszaru o niższej temperaturze w tej sytuacji z ziemi do miejsca o wyższej temperaturze, czyli miejsc w domu.

Pozytywne strony montażu gruntowych pomp ciepła

Do niewątpliwych plusów zainstalowania takiego rodzaju ocieplania jest posiadanie własnego źródła energii cieplnej. Ponadto gruntowe pompy ciepła sprzyjają przyrodzie i nie prowadzą do jego skażenia. Aparatura podczas pracy wydziela niewysoki zakres hałasu. Zdobywa się więcej ciepła niż wprowadziło się w nie energii elektrycznej. Pompy te mogą mieć dwojakie zastosowanie zimą służą do ogrzewania domu natomiast latem mogą służyć, jako klimatyzacja.

gruntowe pompy ciepła

Autor: Dave Pape
Źródło: http://www.flickr.com
Są to również urządzania bezobsługowe oraz wykorzystywane mogą być przez bardzo długi okres bez potrzeby ponoszenia nadobowiązkowych opłat na modernizację. Są one bardzo bezpieczne, proste (zobacz proste ogrodzenie) w konstrukcji i niezabierające dużo miejsca. Służyć mogą do różnorakich technik ogrzewania pomieszczeń zarówno podłogowego jak i ściennego. Gruntowe pompy ciepła są wariantem sprzętu służącego doocieplania domu, które na pewno usatysfakcjonują każdą jednostkę, która zdecyduje się na ich założenie w własnym domu.