Droga dojazdowa, taras oraz ścieżki – jaką kostkę brukową dobrać do ogrodu

Najogromniejszą popularnością cieszy się obecnie kostka betonowa. Osiągalna w astronomicznej liczbie kolorów i kształtów, umożliwia bezproblemowe dopasowanie jej do fasady bądź ogrodzenia. Do wyboru są także bruk klinkierowy, kamienny jak też drewniany, rozmaitego typu płyty, beton wylewany, a nawet kruszywo. Ogrodowe ścieżki, taras ziemny, a nawet drogę dojazdową możemy wyłożyć betonowym brukiem, kamiennym jak też klinkierowym. To solidne i najczęściej stosowane surowce nawierzchniowe.

Kostka Modena granito nero

Autor: Libet
Źródło: Libet

Pamiętajmy jednak, aby w miejscach, po jakich będą poruszać się samochody, ułożyć grubsze elementy. Na trakty piesze wystarczy kostka betonowa czy z kamienia o grubości 4 cm czy też 4,5 cm bruk klinkierowy. Dostępna na rynku kostka z drewna nie znosi z kolei dużych obciążeń, jednakże można nią utwardzać dróżki. Betonowa kostka postarzana Libet Decco cieszy się dzisiaj dużym powodzeniem, dzięki temu że ma naturalny wygląd. Prócz zwyczajnego betonowego bruku – o typowych kształtach oraz odcieniach – dostępna jest kostka o uszlachetnionej powierzchni, która nieźle imituje kamień (zobacz kamień do szlifierki) i drewno (pośród roślinek najlepiej prezentują się materiały naturalne). Nowoczesne technologie pozwalają swobodnie kształtować oraz barwić bruk oraz stosować rozmaite sposoby obróbki jego wierzchniej warstwy. Liczne kolekcje bruku oferowane przez firmę Libet zawierają fragmenty o zróżnicowanej wielkości, które po ułożeniu dają niezwykle naturalny rezultat. Warta uwagi jest też tak zwana kostka ekologiczna – z wypustami dystansowymi, dzięki jakim w nawierzchni zostają przeloty (wolne powierzchnie możesz wypełnić kruszywem bądź ziemią i zasiać trawę). Zaletą takiej nawierzchni jest przede wszystkim to, iż przepuszcza deszczówkę do gruntu. Użycie znajduje zwykle na podjazdach (a nie na ścieżkach), ponieważ mniej wygodnie się po niej chodzi.

Wspomnienie lata, ogrzewa chłodne zimowe wieczory

Autor: Libet
Źródło: Libet

Co lepiej się sprawdza – klinkier czy kamień? Obydwa surowce cechuje ogromna odporność a także stały odcień. Bruk klinkierowy produkuje się z gliny oraz piasku poprzez wypalanie w nadzwyczaj wysokiej temperaturze – dzięki temu jest to bardzo solidny materiał – nienasiąkliwy, odporny na ścieranie, działalność substancji chemicznych, blaknięcie. Bruk kamienny natomiast zawsze ma szlachetny wygląd. Jego kształt jest nieregularny, nawierzchnia może być łamana, piaskowana lub szlifowana.