Dom albo – jego budowa to spora inwestycja, ale warto się jej powziąć

grzejnik
Budowa domu wiąże się niestety z dużymi kosztami – co do prawdziwości tego stwierdzenia większość z nas nie ma żadnych wątpliwości. Często, abyśmy mogli sobie na to w ogóle pozwolić, zaciągamy bardzo wysokie kredyty. Niestety zazwyczaj nie ma innej możliwości. Przecież jeślibyśmy chcieli zaoszczędzić na budowę, zapewne moglibyśmy sobie na nią pozwolić dopiero na emeryturze, a to już w większości przypadków oczywiście za późno. Stajemy zatem przed wyborem – albo stale wynajmowanie mieszkań, albo dzielenie lokum z rodzicami, albo kredyt. Jednakże kredyt także można przeznaczyć albo na zakup gotowego już mieszkania, albo na budowę domu.

Dla wielu osób ten drugi wariant jest zdecydowanie bardziej atrakcyjniejszy. I nie ma im się w sumie co dziwić. Przecież we własnym domu niewątpliwie mamy zdecydowanie więcej swobody i prywatności aniżeli w wynajmowanym mieszkaniu w bloku. Własny dom daje nam możliwość dowolnie głośnego słuchania muzyki, spraszania przyjaciół zawsze, gdy tylko mamy na to ochotę, to także własny ogródek, gdzie możemy zasiać zarazem kwiaty, jak i warzywa.
grzejnik
Autor: Gruznov
Źródło: www.commons.wikimedia.org

Z drugiej strony własny dom to także mnóstwo pracy i spore poświecenie, szczególnie na początku. Przecież budowa oprócz tego, że wymaga od nas wysokich nakładów finansowych, wymaga również wiele pracy. Wiąże się ona także z niemałym stresem. Przez cały czas jej trwania zazwyczaj martwimy się, czy wystarczy nam środków na wszystko, czy uda się dokończyć to przedsięwzięcie. Przecież nawet, kiedy postawimy już mury, wylejemy fundamenty, to wciąż nie koniec – . Wykończenie także niemało kosztuje. W całym budynku musimy przecież rozmieścić grzejniki atlantic, a w łazienkach przy prysznicach . Nierzadko może się okazać, że będzie nam brakować środków właśnie na te najbardziej niezbędne elementy, bez których nie będziemy w stanie się obyć. Taka sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Zdecydowanie nie będzie nam łatwo z niej wybrnąć.

Budowę warto zatem rozpocząć od przeanalizowania, co w swoim domu dokładnie chcemy mieć, co będzie nam niezbędne . Później w oparciu o to zróbmy kosztorys. Doliczając do tej sumy jeszcze pewną kwotę, zorientujemy się, jakiego rodzaju koszty należy mniej więcej uwzględniać.