Dobre drzwi – ważny element aranżacji wnętrza

drzwi wejściowe
Każdy dekorator przyzna, że drzwi są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. To, jak wyglądają, robi właściwie cały nastrój w mieszkaniu, bo dyktuje styl, który decydujemy się nadać swojemu otoczeniu oraz wybierane dodatki. Warto je wybierać razem z podłogami i meblami, aby dobrze się komponowały.

drzwi do domu
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Jest kilka najważniejszych zasad, którymi dobrze jest się sugerować, żeby dobrze dopasować drzwi do całego wnętrza. Model drzwi musi pasować do wystroju wnętrza, a ich faktura – o czym była mowa we wstępie – powinien być dopasowany do odcienia mebli i podłóg. Wielu projektantów wnętrz podsunie takie dopasowanie drzwi Wrocław nas nie zawiedzie – wybór jest tu ogromny! (Odwiedź stronę). W dużych wnętrzach albo mieszkaniach rozległych, widnych, dobrze sprawdzają się drzwi pełne, natomiast w ciasnych – przeszklone. Ich atutem jest fakt, że wnoszą więcej światła do mieszkania i dobrze nawet najciemniejsze rejony mieszkania.

Do mieszkań o mniejszym metrażu dobierzmy drzwi z większymi lukami, uzyskamy wówczas potrzebny efekt wpadającego światła i lekkości. Drzwi z małymi przeszkleniami (do łazienki) lub drzwi pełne (do sypialni), pozwolą nam zachować dyskrecję i spowodują, że pomieszczenia będą oazą spokoju. Odcień drzwi jest bardzo istotny, ponieważ nieprawidłowo dobrany może zepsuć nawet największe starania. Oczywiście obowiązuje zasada, że małe wnętrza ożywią kolory jaśniejsze (biały i naturalne odcienie drewna), natomiast w przestronniejszych – ciemne, ale oczywiście jeżeli zdecydujemy, że lepiej będziemy się czuć w ciemniejszym wnętrzu, pomimo małego metrażu zdecydujmy się na drzwi ciemniejsze.

korytarz w domu
Autor: Blake Handley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nie chcemy decydować się na typ drzwi fornirowanych lub z litego drewna (uwaga na ceny – mogą być naprawdę wysokie!), to możemy wybrać takie, które są malowane farbami kryjącymi. Istotny jest sposób wykończenia drzwi, czyli grubość futryny i typ szkła. Takie detale, jak okucia czy klamki, także mają znaczenie, więc nie traktujmy ich drugoplanowo. Pomyślmy o akcesoriach, jakie planujemy mieć w mieszkaniu i wtedy zdecydujmy się przykładowo na chrom, mosiądz czy odcień starego złota. Detale muszą stanowić idealną i współgrającą całość. Na etapie projektowania wszystkie dodatki możemy pooglądać w internecie na stronie producentów lub sieci sklepów, wklepując w wyszukiwarce „drzwi Wrocław”, ale dużo prościej będzie nam stworzyć wizję całokształtu, gdy zobaczymy je na własne oczy.

Wszystkie drzwi wewnętrzne w naszym wnętrzu powinny być jednolite, tak by powstała estetyczna przestrzeń. Łączenie różnych typów wprowadzi dysharmonię do wnętrza. Miejmy to na uwadze wybierając drzwi.