Dobre drzwi – ważny element aranżacji wnętrza

drzwi wejściowe
Każdy dekorator przyzna, że drzwi są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. To, jak wyglądają, robi właściwie cały nastrój w mieszkaniu, bo dyktuje styl, który decydujemy się nadać swojemu otoczeniu oraz wybierane dodatki. Warto je wybierać razem z podłogami i meblami, aby dobrze się komponowały.

drzwi do domu
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Jest kilka najważniejszych zasad, którymi dobrze jest się sugerować, żeby dobrze dopasować drzwi do całego wnętrza. Model drzwi musi pasować do wystroju wnętrza, a ich faktura – o czym była mowa we wstępie – powinien być dopasowany do odcienia mebli i podłóg. Wielu projektantów wnętrz podsunie takie dopasowanie drzwi Wrocław nas nie zawiedzie – wybór jest tu ogromny! (Odwiedź stronę). W dużych wnętrzach albo mieszkaniach rozległych, widnych, dobrze sprawdzają się drzwi pełne, natomiast w ciasnych – przeszklone. Ich atutem jest fakt, że wnoszą więcej światła do mieszkania i dobrze nawet najciemniejsze rejony mieszkania.

Do mieszkań o mniejszym metrażu dobierzmy drzwi z większymi lukami, uzyskamy wówczas potrzebny efekt wpadającego światła i lekkości. Drzwi z małymi przeszkleniami (do łazienki) lub drzwi pełne (do sypialni), pozwolą nam zachować dyskrecję i spowodują, że pomieszczenia będą oazą spokoju. Odcień drzwi jest bardzo istotny, ponieważ nieprawidłowo dobrany może zepsuć nawet największe starania. Oczywiście obowiązuje zasada, że małe wnętrza ożywią kolory jaśniejsze (biały i naturalne odcienie drewna), natomiast w przestronniejszych – ciemne, ale oczywiście jeżeli zdecydujemy, że lepiej będziemy się czuć w ciemniejszym wnętrzu, pomimo małego metrażu zdecydujmy się na drzwi ciemniejsze.

korytarz w domu
Autor: Blake Handley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nie chcemy decydować się na typ drzwi fornirowanych lub z litego drewna (uwaga na ceny – mogą być naprawdę wysokie!), to możemy wybrać takie, które są malowane farbami kryjącymi. Istotny jest sposób wykończenia drzwi, czyli grubość futryny i typ szkła. Takie detale, jak okucia czy klamki, także mają znaczenie, więc nie traktujmy ich drugoplanowo. Pomyślmy o akcesoriach, jakie planujemy mieć w mieszkaniu i wtedy zdecydujmy się przykładowo na chrom, mosiądz czy odcień starego złota.

Ten tekst zawiera fascynujące dane na omawiany wątek, ale jeżeli masz ochotę zgłębić zbliżone aktualności, to szczegółowo prześledź solidne informacje.

Detale muszą stanowić idealną i współgrającą całość. Na etapie projektowania wszystkie dodatki możemy pooglądać w internecie na stronie producentów lub sieci sklepów, wklepując w wyszukiwarce „drzwi Wrocław”, ale dużo prościej będzie nam stworzyć wizję całokształtu, gdy zobaczymy je na własne oczy.

Wszystkie drzwi wewnętrzne w naszym wnętrzu powinny być jednolite, tak by powstała estetyczna przestrzeń. Łączenie różnych typów wprowadzi dysharmonię do wnętrza. Miejmy to na uwadze wybierając drzwi.