Do czego możemy zastosować przemiennik częstotliwości?

Są to narzędzia, które niezbędne są w energetyce prosumenckiej i są bardzo konieczne przy podłączaniu co poniektórych silników. Jest to urządzenie działające odwrotnie do prostownika, gdyż przekształca on prąd stały na prąd przemienny.
Takiej urządzenie jak falownik moglibyśmy podzielić na kilka typów.

W zależności od tego, która cecha będzie stanowiła kryterium dzielenia. Dobierając falowniki ze względu na źródło zasilania, moglibyśmy wyróżnić falowniki napięcia, jakie zasilane są z baterii kondensatorów o dużej sile oraz falowniki prądu, jakie są zasilane z układu, który zakończony jest dławikiem. Falowniki możemy ponadto rozdzielić ze względu na źródło zasilania. Wyróżniamy tutaj falownik jednofazowy, jaki moglibyśmy podpiąć do silnika trójfazowego po zmianie metody podłączania takiego falownika z gwiazdki na trójkąt. Tego typu rozwiązanie będzie się sprawdzać, jeżeli w miejscu podpięcia silnika nie będzie dostępu do zasilania siłowego. Trójfazowy falownik nie będzie wymagać zmiany metody przyłącza. Sam falownik z kolei powinien być podpięty do siły.
termoizolacje

Autor: Knauf Insulation
Przez wzgląd na formę sterowania możemy odróżnić falowniki wektorowe oraz falowniki skalarne. Falowniki wektorowe są używane do zasilania systemów stałomomentowych i gwarantują lepszą dynamikę napędzania przy obrotach niskich. Falowniki skalarne są stosowane do zasilania układów zmiennomomentowych. Obowiązkiem ich jest minimalizowanie dostarczonej ilości energii, aby starczyła ona, aby spełnić wymagania znamionowe. Najlepszym falownikiem do pompy okaże się falownik skalarny. Do tokarki najlepszy okaże się falownik wektorowy. Do wiertarki stołowej tak jak do tokarki najkorzystniej sprawdzi się falownik wektorowy albo skalarny, który ma tryb wektorowy do wyznaczonego silnika.

Falowniki wykorzystujemy w takiej sytuacji, kiedy dostępna częstotliwość nie odpowiada wymogom silnika ze znamionowej tabliczki, lub ( gonstal – zbiorniki stalowe na wodę ) gdy trzeba zastosować dla przykładu niższe obroty. Poprzez zmianę częstotliwości falownik może służyć też jako regulator obrotów.