Dlaczego oświetlenie led jest bardziej niezawodne od pozostałych rozwiązań? Jakie są najważniejsze zalety?

Jakiego rodzaju oświetlenie najkorzystniej stosować? Wybór jest duży, ale to tylko utrudnia wybór, ponieważ czasem zbyt wiele możliwości to za dużo wątpliwości. Najczęściej dzisiaj kupowane są żarówki led. Czy to dobry wybór?

LED

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wybrać litery podświetlane
Wiele osób jest zdania, że standardowe żarówki mniej kosztują i nawet ich dość częsta wymiana może być tańsza niż zakup droższych żarówek energooszczędnych. Jednakowoż, to fakt, iż żarówka energooszczędna jest w stanie świecić nawet do 100 razy dłużej niż zwykła, a jednocześnie pobiera pięć razy mniejszą ilość energii. Używając tego rodzaju żarówki przez kilka lat możemy poczuć faktyczną oszczędność. Energooszczędne modele są w dziewięćdziesięciu procent odzyskiwane, a to oznacza, iż stosując je dbamy o środowisko naturalne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na rynku jest obecnie kilka rodzajów żarówek. Żarówki zwykłe, czyli najbardziej powszechne, są również najczęściej używane. Mają w sobie drut wolframowy, przez który przechodzi prąd elektryczny, który tworzy strumień światła. Włókno jest w stanie osiągnąć temperaturę w okolicach 2500-3000 K.

Lampy w technologii LED

To jednocześnie najczęstszy skutek niezbyt długiej pracy i spalanie żarówek. Choć tego typu żarówki są jeszcze dość często wykorzystywane, to regularnie są wycofywane ze sprzedaży, bo zabierają zbyt dużą ilość energii i mogą świecić przez mniej więcej 1000 godzin. Innym typem są świetlówki kompaktowe. Mają one bardzo często kształt litery “U” albo spirali. Wytwarzają zdecydowanie więcej światła niż żarówki tradycyjne i to przy tym samym poborze prądu. Czas nagrzewania jest

LED

Autor: Anthony Crider
Źródło: http://www.flickr.com

jednakże dłuższy.światło (zajrzyj koniecznie)Mogą zużyć więc od 65 do 80% mniej energii niż standardowa żarówka, jaka emituje taki sam strumień świetlny. Wytrzymałość świetlówki kompaktowej może wynosić do 15 tysięcy godzin, należy jednak unikać częstego włączania i wyłączania. No i na koniec, omawiane we wstępie lampy led. Źródło światła oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają bardziej znaczną trwałość niż tradycyjne żarówki.

Masz przeświadczenie, że pokrewne materiały wyjaśnią Ci lepiej tę sprawę? Jeżeli tak myślisz, zobacz w tekście inny tego rodzaju punkt widzenia.

Charakteryzują się też większą sprawnością i mniejszym nagrzewaniem, dzięki czemu są bardzo energooszczędne. Następną zaletą jest fakt, iż nie mają wpływu na barwę światła, dzięki czemu kolory otaczających nas przedmiotów są identyczne jak w rzeczywistości. Lampy led są podobnie wydajne co świetlówki kompaktowe, jednakowoż czas ich pracy jest bardziej długi. Nie mają rtęci i potrzebują do 80% mniejszą ilość energii niż żarówki tradycyjne. Są jednak droższe w porównaniu do standardowych żarówek i świetlówek, niemniej ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pokoju, dostępne są bowiem ciekawe oprawy led.
Sprawdź również |