Czym powinniśmy kierować się kupując osuszacz powietrza?

Kupno tego typu urządzenia jest rozwiązaniem na wilgoć, którą posiadamy w domu. Osuszacz powietrza usuwa tą wilgoć i zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni w pomieszczeniach. Dzisiaj w sprzedaży można odnaleźć bardzo wiele modeli osuszaczy.
Najbardziej istotnymi parametrami, które decydują jaki domowy osuszacz powietrza wybrać, to jego efektywność, która podawana jest w litrach na godzinę albo na 24h.

katalog

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS
Osuszacz kondensacyjny do domowego używania może pracować z wydajnością od 10-45l/24h. Wydolność osuszania tego typu narzędzia jest podawana dla temperatury trzydzieści stopni i dla wilgotności powietrza 80%. Jest tak z tego powodu, ponieważ efektywność kondensacyjnych osuszaczy jest uzależniona od warunków otoczenia. Im jest chłodniej tym mniej wilgotności jest usuwane z powietrza podczas konkretnego okresu. Spadek temperatury do 0-5 stopni mógłby uniemożliwić zastosowanie urządzenia. Sprawność osuszacza adsorpcyjnegogo nie jest uzależniona od temperatury i wilgotności, gdyż jest to stała wartość, która waha się od 4-20/24h. Wydajność absorpcyjnego osuszacza jest przeważnie niższa od wydajności kondensacyjnego osuszacza. Przed zakupem osuszacza powinniśmy określić jakiej wydajności dokładnie wymagamy. Do pomieszczenia niewielkiego wystarczy model, który ma efektywność 5l/24h. Większe pomieszczenie albo tanie płytki łazienkowe będzie potrzebował narzędzia o wydolności 15-20l/24h. Do osuszenia łazienki, zawilgoconej będziemy potrzebowali wydajności minimum 8l w ciągu doby.
schody

Autor: Giuseppe Milo
Źródło: http://www.flickr.com
domowy osuszacz powietrza

Autor: http://www.baars.pl
Źródło: http://www.baars.pl

Przepływ powietrza jest objętością powietrza jaką taki osuszacz może osuszyć w konkretnym okresie czasu. Jest podawana ona w m3 na godzinę. Osuszacz powietrza wybieramy zazwyczaj na podstawie wielkości pomieszczenia. Jednym ze sposobów jest wybór urządzenia, które posiada przepływ powietrza min. 3,5 razy większy niż rozmiar konkretnego pomieszczenie. Taki parametr wielokrotnie mylony jest z wydajnością osuszacza.

Moc osuszaczy powietrza, które przeznaczone są do stosowania w domu jest niezwykle różna. Trzeba zwracać na to uwagę, aby koszty użytkowania nie zaskoczyły nas niemiło.