Czym ocieplić domek?

Zanim zabierzesz się za docieplanie domku poznaj najpopularniejsze termoizolacyjne surowce. Przeczytaj, w jakim przypadku lepsza byłby wełna mineralna, zaś w którym przypadku korzystniejszy będzie styropian.

Od czego zacząć ocieplanie budynku? Na pewno od wybrania należytego surowca. Szklana albo skalna wełna mineralna posiada znakomitą izolacyjność cieplną, jest także paroprzepuszczalna oraz elastyczna. Nie straszny jej płomień ani żadne chemikalia. Dość dobrze absorbuje hałas. Dzięki tym właściwościom zrobione z niej docieplenie pełni także funkcję izolacji dźwiękowej.

dokumenty
ocieplanie

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Styropian z kolei jest niezwykle odporny na oddziaływanie poniektórych organicznych rozcieńczalników, jakie występują w wielu masach hydroizolacyjnych jak też spoiwach bitumicznych. Ze styropianu wytwarzane są przede wszystkim płyty zwykłe, ale także płyty laminowane (dla przykładu papą) a także laminowane papą maty. Sprzedawany jest też specjalny styropian do umieszczania pomiędzy krokwiami dachowymi – nacinany, by uzyskać żądaną sprężystość – i granulat styropianowy do stworzenia nadmuchowej izolacji albo mieszania z różnymi zaprawami. Istnieją także styropiany akustyczne, służące do wyciszania sklepień – jak też o obniżonej chłonności – do izolowania podziemnych fragmentów domków. Polistyren ekstrudowany XPS będzie dużo twardszy od styropianu (Zobacz styropian spadkowy od Megastyro) jak też posiada troszeczkę lepsze niż on przymioty ciepłochronne. Przewyższa go niestety także kosztem. Tak jak styropian, nie jest on odporny na organiczne rozpuszczalniki zamieszczone w poniektórych spoiwach oraz masach hydroizolacyjnych.

Wytwarza się z niego tak zwane tafle o fazowanych brzegach, do scalania „na pióro” jak też wpust czy też „na zakładkę”. Pewne z nich mają chropowatą czy też wytłaczaną nawierzchnię, by porządniej trzymał się na nich gips czy też surowce hydroizolacyjne.