Co powinien gwarantować solidny łańcuch do transportu drzewa?

Zrywkę drzewa moglibyśmy podzielić na wleczoną, półpodwieszoną, podwieszona i nadsiębierną. Zrywka wleczona jest w takiej sytuacji, gdy drzewo na całej długości styka się z glebą, półpodwieszana ma miejsce gdy jedynie jeden koniec styka się z glebą.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com
Podwieszana jest w takiej sytuacji kiedy drewno z ziemią się nie styka, a nadsiębierna jest w takiej sytuacji gdy drewno jest załadowane na traktor zrywkowy.
Zrywka drewna jest pierwszą fazą transportu tego materiału oraz charakteryzuje się tym, że jest najkosztowniejszą i najtrudniejszą czynnością. Jest także najbardziej niebezpieczna, z tego też powodu firmy, które ją wykonują, nie mogłyby sobie pozwolić na stosowanie maszyn czy przyrządów, które takiego bezpieczeństwa nie gwarantują. Dla przykładu używany przy zrywce łańcuch zrywkowy powinien wyróżniać się określonymi bardzo ważnymi cechami. Powinien on mieć profil kwadratowy i być zakończony na jednym końcu hakiem, natomiast z drugiej – specjalną szpilką, która zdecydowanie usprawnia przewleczenie tego typu łańcucha pod przewożonym drzewem.
standard

Autor: Micolo J
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniany kwadratowy przekrój ma za zadanie zapobiegać ześlizgiwaniu się łańcucha z kłody. Hak z kolei musi gwarantować niezwykle bezpieczny chwyt. Sam łańcuch do zrywki powinien zapewniać niezwykle solidny uchwyt, bardzo dużą wytrzymałość oraz odporność na m.in. zgniecenie czy też przecięcia. Jest on produkowany w różnych klasach.

Nie możesz się doczekać następnych interesujących wątków na ów temat? Przekazujemy Ci dobrą nowinę – kliknij w podany link i delektuj się czytaniem.

Przykładowo klasa 8 oznacza, że ma on 8 mm grubości. Ma on zdolność uciągu to 45kN, natomiast moc zrywająca jest dwa razy większa, czyli wynosi 90kN. Tego typu łańcuch jest wytwarzany w różnorodnych Kolorach, po jakich można by prędko rozpoznać jego klasę. Czerwony odcień oznacza klasę 8, z kolei niebieski – klasę 10.

Materiał, który jest wykorzystany do produkcji tego łańcucha musi zapewniać jego długotrwałe użytkowanie również w bardzo trudnych sytuacjach. Jego cena może wynosić (zależnie od producenta) ok. 50 zł za 1mb.