Co należy wiedzieć o budowie domu jednorodzinnego – od czego rozpocząć i czym kierować się w trakcie wybierania projektu

Posiadanie własnego domu jest marzeniem chyba większości osób. Sam zakup działki nie powoduje, że możemy postawić na niej budynek – wymagane będą odpowiednie dokumenty. Co należy uczynić, aby uzyskać pozwolenie na budowę?

Kupujemy działkę

Odzież robocza

Autor: Walt Stoneburner
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie pierwszym krokiem do posiadania własnego domu jest zakup odpowiedniej działki.

Ten bardzo użyteczny wpis prezentuje podobną kwestię, co tekst, który właśnie widzisz. Jeżeli Cię on zainteresował, kliknij tutaj.

Podczas poszukiwań musimy pod uwagę wziąć takie kryteria, jak lokalizacja, wielkość lub sąsiedztwo. Istotne jest również to, na jakim terenie mieści się ewentualne miejsce na nasz dom. Jeżeli okolice niejednokrotnie nawiedzają powodzie, należy pomyśleć czy nie jest warto poszukać czegoś innego – przecież budowanie domu to istotna inwestycja, a niewesoło inwestować gotówkę w budynek, który potrzeba będzie wyremontować tuż po zamieszkaniu w nim. Co więcej decydując się na działkę sprawdźmy jakie są warunki zabudowy w tym określonym miejscu. W tym celu trzeba iść do urzędu gminy bądź zbadać te wytyczne na stronie internetowej (jeśli istnieje taka sposobność). Tu dowiesz się więcej: czytaj.

Decydujemy się na projekt

Jeśli już jesteśmy właścicielami upragnionej działki we właściwej lokalizacji oraz orientujemy się jaki budynek możemy na niej zbudować, powinniśmy przejrzeć projekty domów jednorodzinnych, które odzwierciedlają określone wymogi. Możemy też zamówić taki projekt u projektanta z uprawnieniami. Bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na gotowy plan domu czy też na skorzystanie z propozycji specjalisty, jaki zaaprobuje nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania, musimy również sporządzić plan zagospodarowania działki. Powinien on obejmować nie tylko usytuowanie samego budynku na działce, ale również drogi dojazdowe, szambo lub studnię. Musimy też postarać się o tzw. promesy przyłączeniowe. Zobacz więcej: sprawdzone projekty domów małych.

Staramy się o pozwolenie na budowę

Zanim rozpoczniemy prace budowlane, powinniśmy uzyskać we właściwym urzędzie specjalne pozwolenie.

Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis, to do zobaczenia mamy kolejne opisy na stronie, którą umieściliśmy pod poniższym linkiem.

Do wniosku o wydanie niniejszego dokumentu trzeba będzie dołączyć plan zagospodarowania przestrzeni, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także poświadczenie prawa własności do działki oraz nadmienione już powyżej promesy odnoszące się do przyłączy mediów.