Co musimy dostać od sprzedawcy podczas nabywania nieruchomości?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania albo domu na rynku wtórnym jest stosunkowo proste, jednak przed zakupem jakiejś nieruchomości należy poświęcić sporo czasu na to, aby zbadać jej stan prawny.

elektryk

Autor: Corena Hasselle
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych kłopotów i nieprzyjemności. Należy koniecznie sprawdzić księgę wieczystą. Nawet wtedy, gdy sprzedający przedstawi nam wypis z księgi, należałoby osobiście zobaczyć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej, jest polecana strona www (https://listwy.effector.com.pl/pl/18/Najnowsze-trendy-w-podlogach-i-listwach-przypodlogowych) o takiej samej tematyce, jaką trzeba zobaczyć. To świetny moment zatem zrób to!

To z niej moglibyśmy się dowiedzieć, kto jest rzeczywistym właścicielem rzeczonej nieruchomości oraz czy ta nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób obciążona hipoteką albo zadłużona. Tego typu księgę wieczystą możemy zlecić również przez internet. Moglibyśmy to wykonać w Wydziale Spraw Obywatelskich UM albo w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Każdy sprzedający powinien przekazać dokumenty, które będą nam potrzebne podczas użytkowania nieruchomości. Konkretnie chodzi tutaj o dokumenty, które wiążą się z budową budynku albo mieszkania. Bardzo istotne jest zezwolenie na budowę, projekt budowlany oraz protokół odbioru danej nieruchomości.

balkon

Źródło: psgdeweloper.pl
nieruchomość

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
Wszystkie te dokumenty każdy posiadacz nieruchomości powinien mieć tak długo, jak istnieje sam dom. Posiadacz powinien oddać również umowy z podmiotami, które dostarczają do nieruchomości przeróżne media, zatem prąd, wodę, gaz czy telefon. Powinien przekazać nam również rachunki zaświadczające, że sprzedawca nie opóźnia się z żadnym podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym albo od spadków oraz darowizn. Powinniśmy otrzymać również umowę przedwstępną, którą należałoby podpisać.

Dzięki jej podpisaniu będziemy mieć gwarancję, że podczas kilku dni, które będą nam potrzebne na zaciągnięcie kredytu albo na zaplanowanie wizyty u notariusza, sprzedający nie zmieni swych zamiarów i nie sprzeda posesji jakiemuś innemu kupującemu.