Co można powiedzieć o prętach stosowanych na budowach? Jakie z nich są najbardziej popularne?

Budowanie domów lub też pomieszczeń budowlanych bardzo ciężko sobie wyobrazić bez użycia różnych prętów, jak ciągnione albo też gwintowane. Są one ważnym elementem mniejszej lub większej budowy. Co dobrze na ten temat wiedzieć, do czego są używane, z jakich typów stali zrobione? Na co także zwrócić uwagę kupując pręty gwintowane? Pręty gwintowane mają zastosowanie szczególnie w budownictwie, przykładowo podczas podwieszania elementów budowlanych, do łączenia szalunków czy przy połączeniu więźby dachowej oraz słupów z drewna do stóp fundamentowych.

stalowe pręty

Autor: Dāvis Mosāns
Źródło: http://www.flickr.com
Posiadają zastosowanie także do podwieszania różnych elementów na budowie, to właśnie za ich sprawą łączenie dużych poszczególnych modułów konstrukcji budowlanych nie jest większym problemem. Tak samo jak pręty ciągnione, typy gwintowane są potrzebne na wszystkich budowach. Pręty – przypatrz się ofercie prętów zbrojeniowych http://aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe – te (przykład – pręty ciągnione wysokiej jakości) są bardzo popularne pośród wszystkich budowlańców, uniwersalne elementy złączne mają szerokie zastosowanie w różnego typu elementach konstrukcji.

Są bardzo często wykorzystywane w podwieszeniach, przykładowo wentylacyjne, hydrauliczne czy elektryczne. Trudno sobie bez tych elementów wyobrazić jakąkolwiek instalację, zamontowanie systemów wentylacyjnych, systemów klimatyzacji czy korytek z okablowaniem elektrycznym. To też pręty gwintowane są takimi częściami nośnymi lub dystansowymi w systemach podwieszeń instalacyjnych, dzięki nim możemy dowolnie regulować odległości. Każda ekipa dekarska od lat w praktyce wykorzystuje je jako niezbędny element stabilności konstrukcji dachu. Nie ma co się dziwić, podobnie jak różne inne elementy, jak profil stalowy zamknięty, są niezbędne na każdej budowie – zamknięty profil stalowy. Przede wszystkim są używane do wykonywania różnego rodzaju umocowań konstrukcyjnych. Można powiedzieć, że różnego rodzaju złączenia konstrukcyjne w dziale budownictwa przemysłowego posiadają taki niezbędny element złączny w swojej konstrukcji.

Pręty gwintowane to również element, który łączy oraz przymocowuje do podłoża konstrukcje stalowe. Użycie tego typu prętów o odpowiednich parametrach wytrzymałości, które potwierdzone są otrzymaną aprobatą techniczną, to zapewnienie bezpiecznych inwestycji o charakterze budowlanym – serwis portal stali. Jak widać są to ważne elementy każdej większej konstrukcji budowlanej, z tego typu elementami z pewnością zetkniemy się gdy przykładowo planujemy postawienie swojego domu.