Ciepło z gruntu, atmosfery oraz wody – jak to pozyskać

Materiał tenże ma za zadanie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pompa ciepła, w którym miejscu dobrze jest ją zastosować, oraz czy opłaca się jej montaż oraz używanie. Owe aparaty grzewcze zyskują ostatnimi czasy na popularności przede wszystkim dzięki obniżce ich cen, lecz też przez podwyższenie cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest „pompa ciepła”? Jest to urządzenie, jakie przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach (tak zwane dolne źródło pompy) do pokojowej armatury grzewczej, w jakiej temperatura czynnika jest większa. Określenie jest analogiczne do zwyczajnej pompy wodnej, jaka bierze ciecz z punktu na małej wysokości po czym przetłacza ją dalej, czy powiększa jej ciśnienie. Pompa ciepła w pewnej mierze podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do grzania.

Odwiedź naszą witrynę. Znajdziesz tam zawsze jedynie kompleksowy raport. Szczegółowe informacje zapewne spełnią Twoje wymagania.

Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, powietrza albo wody, a później wykorzystywać je do nagrzewania naszego mieszkania.

Jest to oczywiście duży skrót myślowy, bo wszak nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to po prostu forma przekazywania energii. Ale z punktu widzenia naszych wymogów (grzania, schładzania, przygotowywania gorącej wody użytkowej), chcemy zapewniać gorąco w taki sposób, żeby móc ogrzać wodę do temperatury przynajmniej 30°C (grzanie) bądź 45-55°C (gorąca woda do użytku domowego). Remko pompy ciepła to narzędzia (zobacz sklepmardrew.pl) działające na podobnej zasadzie, jak chłodziarka bądź klimatyzacja. Ich celem nie jest jednak odjęcie ciepła od jogurtów skrytych w schładzarce lecz dostarczenie ciepła, czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu .

Pompa ciepła eksploatuje mniej energii , aniżeli dostarcza ciepła do budynku. W wielkim skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła po czym potem w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do mieszkania. Pompa ciepła zapewnia sporzej ciepła, niż zużywa prądu i w związku z tym jest niedroga w eksploatacji (mówimy, iż ma współczynnik wydajności mniej więcej 2-5). Stąd uważa się, iż taka pompa jest odnawialnym źródłem energii – dużą część ciepła zapewnianego do mieszkania czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na grzanie domu. Jest możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma opcji skorzystania z innych źródeł ciepła.