Chłód i ciepło – osuszacze, wentylatory, nagrzewnice

wentylator
Technologia zrobiła duże, duże kroki w minionym stuleciu. Ludzie nauczyli się dzięki temu panować właściwie nad wszystkimi możliwymi żywiołami: istnieją melioracje, świetne statki transportowe, militarne i inne.

Wydzieramy ziemi surowce naturalne, wiercąc korytarze kilka kilometrów pod powierzchnią. Mamy systemy grzewcze, które niemal w całości wykorzystują energię spalania, nie wspominając już o fakcie, że płomienie, jakie kiedyś trzeba było krzesać krzesiwem albo deseczkami, dzisiaj umie rozpalić pięciolatek przy pomocy zapalniczki. Zostało jeszcze powietrze – najtrudniejszy do okiełznania element, równie groźny w nadmiarze, jak wszystkie pozostałe, choć najmniej uchwytny. Jednak i tu się udało: po niebie śmigają myśliwce z szybkością większą niż prędkość dźwięku, przesuwają się boeingi pełne pasażerów, towarów i poczty. Na dole stoją elektrownie wiatrowe.

Użycie, czy raczej oswojenie powietrza jest jednak potrzebne na znacznie skromniejszym poziomie, trochę przyziemnym. Szczegółowe wyliczenia i oszczędne, wysokosprawne silniki elektryczne dały skonstruować dość trywialne, a bardzo przydatne urządzenia, jak ciche i wydajne dmuchawy, wentylatory domowe wszelkiego użycia: do wiaterku w upały, do wyciągania na podwórko oparów z kuchni, do ukierunkowania mas powietrza, żeby skuteczniej przewietrzyć mieszkanie czy piwnicę, w której okienka są za małe, by nastąpiło to samoczynnie.

Podoba Ci się wpis tekst?! To przejdź do strony, aby zapoznać się z dodatkowymi informacjami na ten temat, jakie dla Ciebie podaliśmy.

Nadal przyziemne, ale trochę mniej banalne zastosowanie mają też osuszacze adsorpcyjne, których używa się najczęściej na budowie podczas wykończenia, w podmokłych budynkach, które należy po powodzi wysuszyć przed zimą, w laboratoriach, gdzie nie powinna zalegać zbyt duża wilgoć, w magazynach galeriach, halach… Również w wielu raczej zaskakujących miejscach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, chociaż jeszcze częściej w zastosowaniu na potężniejszą skalę (grudniowe, plenerowe koncerty, rozgrzewanie wielkich hal produkcyjnych i innych miejsc) są nagrzewnice olejowe. Te efektywne dmuchawy potrafią zrobić odrobinę upału w środku zimy, mimo że nie są całkiem ekonomiczne. Niemniej jednak stanowi to kolejny niezbity dowód na to, że czy to w powietrzu, czy na ziemi, rządzimy powietrzem i pozostałymi żywiołami niepodzielną władzą.