Budujemy ekonomicznie

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak nietrudną rzeczą. Głównym i decydującym elementem są powody finansowe.

Kiedy jednak uda nam się już pozbierać zadowalającą sumę wybudowanie czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów parterowych, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami wspierającymi nam w trakcie już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Każdą budowę domu poprzedza dobrze przygotowany projekt domu.

Ekonomiczny dom jest na pewno ciekawym rozwiązaniem dla tych najbardziej oszczędnych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest wybudowany przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Sposobem do osiągnięcia takiego rezultatu jest połączenie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano kombinację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to dało możliwość mieszkańcom domu ciepłą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej poza domem.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już gotowego domu. By nie kupować „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, mówi nam o ilości energii zużytej do ocieplania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Posiadając w dłoni taki paszport, warto zwrócić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość domu.

Będąc przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja tryby pracy rekuperatora czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie chłodnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Budowa rekuperatora nie umożliwia na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. Zastosowanie takiego systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba również wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym z rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Oczywiście powinno być odpowiednio zrobione – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą właściwego rezultatu. Najlepiej pracę zlecić obeznanemu instalatorowi. Wzięcie sprawy w własne dłonie może tylko przysporzyć problemów i narazić nas na duże koszta. Istotą tego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie między sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, ponieważ panują tam większe utraty ciepła.Planując takie ogrzewanie należy porządnie zapoznać się z wszelkimi zagadnieniami, gdyż właściwie wykonane zapewni nam domowe ciepło na wiele lat.

budowa tarasu

Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest istotne, lecz nie najważniejsze. O wiele bardziej ważne jest uchronienie go przed wizytą nieproszonych gości. Pierwszą przeszkodą na jaką powinien trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a także widzieć naszego gościa (videodomofon). Za pomocą unifonu czyli części mieszczącej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć trochę bezpieczni możemy się poddać bardziej przyjemniejszym czynnościom. Dekorowanie ścian sprawi nam dużo radości, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt.

Spodobał Ci się ten wpis? Jeżeli tak, to z pewnością sprawi Ci radość informacja, że inny tego rodzaju artykuł jest na wyciągnięcie ręki. Zwyczajnie zobacz portal (http://prokad.com.pl/drzwi/drzwi-stalowe-plaszczowe/).

Z pewnością przydatny okaże się program do projektowania wnętrz (przykład). Bardzo duży wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dobrać nam fototapetę idealnie do naszego mieszkania. Mamy również możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się datura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał możliwość ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc całkowicie cieszyć się ich pięknem, trzeba zgłębić tajemnice jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Należy również nie zapominać, że ta ślicznotka jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego musimy zwracać uwagę na nasze pociechy i domowe zwierzątka. Kwiaty te z pewnością będą się idealnie współgrać z zadbanym i przystrzyżonym trawnikiem. Aby jednak cieszył nasze oko, o trawnik należy odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które wykonuje się często. Nie możemy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio pielęgnowany, gęsty i równy może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech. Mniej problematyczne, a tak samo piękne są róże, które z pewnością będą nadawać się do każdego ogrodu.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, warto mieć je na oku. Jeżeli akurat nie nie chcemy być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać różną formę i kształt. Altany wykonuje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe. Nie dość że dają owoce, to dodatkowo chronią przed słońcem.

Gdy jednak pogoda nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, godne polecenia może być drzewko bonsai. Należy jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.

Źródło: projektoskop.pl