Budowa własnego domu – na co zwrócić uwagę

Większość z nas mierzy się z tematem budowania swojego domu. Jedni zlecają wszystko wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie. Interesujące projekty domów i nie tylko znajdują się w portalu budowlanym Projektoskop.|Serwis Projektoskop to głównie zaawansowana wyszukiwarka, gdzie można zobaczyć różne projekty domów.

Serwis Projektoskop to głównie profesjonalna wyszukiwarka, w której można znaleźć ciekawe projekty domów.

Są tu najnowsze projekty domów wykonane przez zawodowe biura architektoniczne. Są świetne dla osób, które interesuje budowa domu od podstaw (co opisane jest tutaj). Baza zawiera między innymi projekt domu parterowego, projekty małych domów jednorodzinnych czy też projekty nowoczesnych domów.

Inwestycję budowy domu musi poprzedzić dobrze wykonany projekt domu. Są jednak pewne rzeczy, które dotyczą każdego i nie zależą od stopnia zaangażowania we własną budowę.

Projekt domu Murena pracowni MTM STYL

Warunki cieplne domu to przede wszystkim interes tego kto będzie żył a nie ekipy budowlanej, ich interesują jak najniższe koszty postawienia budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to zaledwie pare procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najistotniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie życia, z przyjemnością skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nie ważne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Na pewno temperatura, którą będziemy odczuwać w środku będzie miała dla nas, jako mieszkańców, duże znaczenie.

Budowlańcy zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła. Co z tego, kiedy to cząstkowe spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają swobodny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego chłodu). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie reszty elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów. Obecnie jest to zawsze brane pod uwagę gdy chodzi o projekty domów nowoczesnych takich jak na projektoskop.pl.

W właściwie zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Miłe w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe . Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli w stopach. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne pomieszczenia. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu kaloryfera. Także niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie żeberek. Ogrzewanie podłogowe redukuje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania paneli czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco spowalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu pokoju. Bajka o „rozchodzącym” się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym praktycznie nie przekracza 40 stopni. Jest to dużo wygodniejsze niż takie ogrzewanie olejowe (przykład na projektoskop.pl). Można znaleźć sporo porównań w internecie na ten temat.

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę śliczne mebelki. Wiele bieżąco jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, jest bez znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania.

Źródło: projektoskop.pl